zostały opracowane i opatentowane w nieistniejącym już Instytucie Mleczarstwa w Warszawie, Stacja Doświadczalna w Olsztynie. Jestem współtworcą obydwu biowynalazków (opis patentowy PL 160080 B1 oraz PL 196107 B1). Po likwidacji Instytutu (rok 2006) prawa do produkcji nabyło Laboratorium Analiz Mleka Lab-Mlek Sp. z o. o. w Olsztynie, gdzie produkcja była kontynuowana do września 2019 roku. W czerwcu 2019 r. Zgromadzenie Wspólników Spółki podjęło decyzję o jej likwidacji. Dalszą produkcję i dystrybucję testów przejął podmiot gospodarczy o nazwie POLUTEST Barbara Kawiorska z siedzibą w Olsztynie. Firma początkowo była zlokalizowana w budynku przy ul. Tuwima 1. Obecnie funkcjonuje w obiekcie L-1 przy ul. Trylińskiego 8, laboratorium 113 w Olsztyńskim Parku Naukowo-Technologicznym.
są produkowane w oparciu o składnik biologiczny- biomasę bakteryjną szczepu testowego Bacillus stearothermophilus var. calidolactis i inne suche składniki odpowiednio dobrane jakościowo i ilościowo tak, aby preparat wykazywał maksymalną wrażliwość wobec substancji hamujących, i aby czas wykonania oznaczenia nie przekraczał 3,5 godzin, a uzyskane wyniki były jednoznaczne i porównywalne z innymi metodami zalecanymi przez międzynarodowe organizacje standaryzacyjne. Testy oferowane są w postaci proszku przygotowywanego w porcjach do jednorazowego użycia z dołączonym odczynnikiem uwadniającym. Dzięki utrwalonej formie zachowują pełna aktywność przez 18 miesięcy. Charakteryzuje je bardzo prosty sposób wykonania oznaczenia, czytelność, jednoznaczność i powtarzalność wyników oraz szeroki zakres wykrywalności substancji hamujących. POLUTEST pozwala wykrywać antybiotyki wszystkich grup stosowane w lecznictwie weterynaryjnym, preparaty farmaceutyczne oraz środki dezynfekująco-myjące.
Oznaczenie polega na uwodnieniu preparatu 0,3 ml odczynnika uwadniającego, naniesieniu próbki badanego mleka w ilości 0,1 ml, inkubacji 3h ± 15 min. dla POLUTESTU M lub 3h 15min. ± 15min. dla POLUTESTU MS w temp. 640C w bloku grzejnym, 650C w łaźni wodnej, bądź 670C w termostacie oraz odczycie wyników na podstawie zmiany barwy wskaźnika wskutek wzrostu szczepu testowego (Bacillus stearothermophilus var. calidolactis). Wynik odczytuje się na podstawie zabarwienia żelu. Barwa sino-fioletowa wskazuje na obecność pozostałości substancji hamujących w mleku, a żólta na ich brak.
Aktualnie posiadamy w sprzedaży następujące rodzaje testów:
POLUTEST® M – do wykrywania antybiotyków
POLUTEST ® MS – do wykrywania antybiotyków i sulfonamidów
Zestaw podstawowy :
– 20 testów w probówkach zwykłych typu JUMED lub EQUIMED
– statyw kartonowy
– odczynniki do uwodnienia POLUTESTU
– folia samoprzylepna do uszczelniania probówek w czasie inkubacji
lub
– 100 testów w probówkach typu EPPENDORF
– odczynniki do uwodnienia POLUTESTU
Każdy zestaw testów (najmniejsze opakowanie jednostkowe), a więc:
-20 testów w probówkach zwykłych o śr. 11,7 mm typu JUMED lub EQUIMED
albo
-100 testów w probówkach o średnicy 10,4 mm typu EPPENDORF
– zaopatrzony jest w odczynnik uwadniający.
Probówki zwykłe przeznaczone są do inkubacji w blokach grzejnych typu ELPIN+ (LUBAWA), natomiast probówki eppendorf do inkubacji w blokach grzejnych STD.
PENSULF to suchy, gotowy preparat do identyfikacji penicylin i sulfonamidów oraz ilościowego oznaczania penicylin o trwałości 24 m-cy w temp. chłodniczej, opracowany w Instytucie Mleczarstwa w Warszawie Stacja Doświadczalna w Olsztynie wg PN-A-86033:2002, walidacja- -Laboratorium Analiz Mleka Lab-Mlek Sp. z o. o. w Olsztynie/procedura własna wg PN-A-86033:2002
Preparaty PENSULF mogą służyć do badań potwierdzających wyniki testu jakościowego i do podjęcia decyzji administracyjnej w przypadku wykrycia próbki z pozostałością penicylin przekraczających dopuszczalny maksymalny poziom (MRL) tj. 4ppb (µg/kg)
Gotowy preparat PENSULF:
(suchy zestaw 1 szt) – do przygotowania 10 płytek testowych do zbadania 20 próbek mleka
Skład:
– suchy komponent odżywczy
-liofilizat przetrwalników Bacillus stearothermophilus var.calidolactis ATCC 10149
-penicylinaza fiolka
-kwas p-aminobenzoesowy (PABA) cz.d.a. fiolka
-trimethoprim/odczynnik cz.d.a.
-materiały pomocnicze do określenia stężenia penicylin, instrukcja wykonania oznaczenia
Wypełnij formularz zamieszczony na stronie, a wyślemy Ci darmowe próbki!